Kredyt pod zastaw mieszkania

Kredyt pod zastaw mieszkania, domu, działki. Co trzeba wiedzieć?

Kredyt pod zastaw mieszkania, domu, działki. Co trzeba wiedzieć?

Osoby planujące kredyt pod zastaw mieszkania, domu, działki czy też innej nieruchomości, na której zostanie ustanowiona hipoteka, muszą wziąć pod uwagę pewne zagrożenia i ryzyka, które się z tym wiążą. Co prawda pożyczka hipoteczna zasadniczo jest dobrym produktem finansowym, jednak lekceważące podejście do wieloletniego i co ważne wysokiego zobowiązania, może zakończyć się utratą nieruchomości. Co należy wiedzieć o tym produkcie bankowym? Jakie są wady, a jakie zalety pożyczki hipotecznej? Na co zwrócić uwagę i finalnie, czy warto zaciągać kredyt pod zastaw mieszkania?

Sprawdź również: Bezpieczny kredyt 2% w Łodzi.

Kredyt pod zastaw mieszkania a pożyczka gotówkowa bez zabezpieczeń

Kredyt pod zastaw mieszkania, czyli tzw. pożyczka hipoteczna to produkt, który cechuje dość niskie ryzyko kredytowe. Naturalnie mamy tu na myśli ryzyko ponoszone przez bank, nie kredytobiorcę. Ten ostatni ryzykuje bowiem naprawdę wiele, o czym szerzej za kilka chwil. Dzięki zabezpieczeniu kredytu nieruchomością bank jest w stanie zaoferować niski koszt kredytu oraz wydłużony czas spłaty. Standardowe kredyty gotówkowe udzielane są przez banki zwykle na okres nieprzekraczający 10 lat, a ich łączna wartość wynosi średnio maksymalnie 200 tys. zł.

W przypadku kredytów gotówkowych bez zabezpieczenia instytucje finansowe ryzyko związane z udzieleniem pożyczek wynagradzają sobie właśnie wyższymi ich kosztami. Pożyczka gotówkowa bez zabezpieczenia, jak i każdy kredyt konsumpcyjny, z którym nie wiąże się ustanowienie hipoteki, jest zatem znacznie droższym produktem, niż kredyt pod zastaw mieszkania.

Kolejną różnicą pomiędzy kredytem pod zastaw mieszkania a standardowym kredytem gotówkowym bez zabezpieczeń jest sama procedura i czas, który trzeba poświęcić na uzyskanie finansowania. W obecnych czasach kredyt gotówkowy bez zabezpieczeń możemy mieć dosłownie w ciągu kilkunastu minut, a cała procedura nierzadko ogranicza się do kilku kliknięć w aplikacji. W przypadku kredytu pod zastaw mieszkania, domu, działki czy lokalu proces ten jest znacznie bardziej skomplikowany, a cała procedura zajmuje nawet kilka tygodni.

Szukasz odpowiedniej działki w Łodzi na sprzedaż, która odpowiadałaby Twoim potrzebom? Najwięcej aktualnych ogłoszeń bez pośredników znajdziesz na Adresowo.pl

WAŻNE! Łatwość pozyskania kredytu czy też pożyczki gotówkowej bez zabezpieczeń powoduje, że często nie zwracamy uwagi na koszty kredytu. Banki mają świadomość tego świadomość i możemy liczyć się z tym, że “tuż za rogiem” znajdziemy lepszą ofertę. Przed zaciągnięciem zobowiązania kredytowego zawsze warto bezpłatnie porównać oferty wielu instytucji.

Kredyt pod zastaw mieszkania, domu, działki, lokalu – zalety

Największą zaletą kredytu pod zastaw nieruchomości, a więc mieszkania, domu, działki czy lokalu jest wysoka kwota, którą możemy uzyskać. Większość banków w Polsce jest gotowa pożyczyć nawet do 70 procent wartości nieruchomości. Przyjmując, że jesteśmy właścicielem mieszkania o realnej wartości 400 tys. zł, pożyczka hipoteczna może opiewać nawet na 280 tys. Takiej kwoty nie udałoby się uzyskać w przypadku kredytu gotówkowego bez zabezpieczenia.

Wysokie wartości nie są jednak jedynymi zaletami pożyczek hipotecznych. Zaliczyć do nich musimy także znacznie dłuższy, niż w przypadku innych kredytów konsumpcyjnych okres spłaty. Ten może sięgnąć nawet 20 lat. 

Prócz tego, kredyt pod zastaw mieszkania, domu, działki czy lokalu będzie znacznie tańszy, niż inne kredyty gotówkowe, o czym napisaliśmy już na wstępie. Wynika to właśnie z samego zabezpieczenia w postaci hipoteki.

Plusem kredytu pod zastaw mieszkania jest także możliwość przeznaczenia środków z niego pochodzących na dowolny cel. Możemy za nie zakupić inną nieruchomość, sfinansować inwestycję lub każdy inny obrany cel.

UWAGA! Brak celowości kredytu pod zastaw mieszkania jest jednocześnie zaletą, jak i wadą. Jeśli nie mamy jasno obranego planu działania, a pieniądze zamierzamy przeznaczyć na konsumpcję, możemy popaść w problemy finansowe, gdy zadziała siła wyższa. Zdecydowanie odradzamy zaciąganie pożyczki hipotecznej na konsumpcję!

Pożyczka pod zastaw nieruchomości – wady i zagrożenia

Podstawowym zagrożeniem płynącym z kredytu pod zastaw mieszkania, domu, działki czy lokalu jest konieczność ustanowienia hipoteki na posiadanej przez nas nieruchomości. Jeśli zadzieje się coś złego, a my nie będziemy w stanie spłacać rat kredytu zaciągniętego pod zastaw nieruchomości, bank w prosty sposób może odzyskać wypłacone nam środki, sprzedając nasze mieszkanie.

Pożyczka pod zastaw mieszkania ma zarówno zalety, jak i wady. Ekspert kredytowy Łódź.

Kolejną wadą pożyczki hipotecznej jest wydłużony proces. Wniosek o kredyt pod zastaw nieruchomości musimy złożyć wraz z dodatkowymi dokumentami związanymi z posiadanym mieszkaniem czy też domem. Bank dokona samodzielnej wyceny nieruchomości, dokładnie zweryfikuje jej stan prawny, oszacuje nasze możliwości finansowe i dopiero na tej podstawie podejmie decyzję. Cały proces może zając finalnie nawet kilka tygodni.

Czy warto brać kredyt pod zastaw mieszkania?

W sytuacji, gdy jesteśmy rozsądnie, trzeźwo patrzącymi na świat kredytobiorcami, pożyczka hipoteczna może być doskonałym rozwiązaniem. Szczególnie jeśli zamierzamy sfinansować nią np. zakup innej, okazyjnie nabywanej nieruchomości czy też pewnej inwestycji, która docelowo da nam określone korzyści. Jeśli zaś o kredycie pod zastaw mieszkania myślimy wyłącznie w aspekcie zakupu nowego auta czy też innego “celu konsumpcyjnego” to pożyczka hipoteczna nie powinna być przez nas rozpatrywana. To po prostu zbyt duże ryzyko.

Na zakończenie warto dodać także, że oferty banków mogą różnić się od siebie zarówno oprocentowaniem, wysokością prowizji czy kosztami ubezpieczeń, co także należy wziąć pod uwagę przed zawarciem umowy o kredyt pod zastaw mieszkania. Skontaktujmy się w tym celu z doświadczonym i niezależnym ekspertem finansowym i bezpłatnie porównajmy oferty pożyczek hipotecznych wielu instytucji. W ten sposób możemy zaoszczędzić nawet kilkanaście, a niekiedy i kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Zdjęcia: Katarzyna Bialasiewicz, Wasan Tita via Canva.