Samochód z Anglii Sprawdź, jak go ubezpieczyć

Samochód z Anglii Sprawdź, jak go ubezpieczyć

Samochód z Anglii? Sprawdź, jak go ubezpieczyć

Sprowadzenie samochodu spoza Polski oznacza konieczność dokonania pewnych formalności. Co takiego powinniśmy zrobić, jeżeli sprowadzamy pojazd z Anglii? Wyjaśniamy to w tym artykule.

Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu auta z Anglii?

Jeśli chodzi o ubezpieczenie anglika (tu: https://www.ubezpieczeniaonline.pl/), to oczywiście taki sprowadzony pojazd powinniśmy jak najszybciej zarejestrować. Na samym początku powinniśmy uiścić opłatę w urzędzie celnym. Na złożenie deklaracji AKC-4/E mamy 14 dni, a koszt złożenia wniosku nie powinien przekroczyć 50 zł.

Jeśli chodzi o sam podatek akcyzowy, to jest on zależy od pojemności silnika. Wyróżniamy dwie stawki:

  • 3,1% do 2000 cm3;
  • 18,6% powyżej 2000cm3.

Dodatkowo pamiętajmy o tym, że brytyjski dowód rejestracyjny musi zostać przetłumaczony. Przy czym musi ono zostać wykonane przez tłumacza przysięgłego. Kolejnym krokiem jest zabranie samochodu na kontrolę pojazdów.

Zielona karta – co to takiego?

W przypadku Europy większość państw uznaje wzajemnie swoje polisy OC. Nie jest tak jednak zawsze. Czasami będzie nam potrzebny dodatkowy certyfikat, a nim jest właśnie Zielona Karta.

Najprościej tłumacząc, jest to dokument, który potwierdza, że posiadamy zakupione w naszym kraju OC. Zakres ochrony w innym państwie będzie taki sam, jak w przypadku Polski. Gdzie wyrobimy Zieloną Kartę? W firmie ubezpieczeniowej, w której wykupiliśmy polisę. Musimy mieć jednak na uwadze to, że na taki certyfikat czeka się nawet kilka tygodni. Dlatego jeśli wiemy, że szykuje nam się wyjazd do państwa, w którym Zielona karta będzie nam potrzebna, od razu złóżmy wniosek o jej wyrobienie.

Więcej na ten temat przeczytamy tutaj: https://www.ubezpieczeniaonline.pl/komunikacyjne/a/czym-jest-zielona-karta-i-kiedy-trzeba-kupic-zielona-karte/532.html. Samo wydanie karty nie jest drogie, cena powinna zamknąć się w kilkudziesięciu złotych. Zdarza się jednak, że w niektórych towarzystwach ubezpieczeniowych cena ta jest znacznie wyższa.

Jak dostosować auto z Anglii do polskich dróg?

Wielu kierowców rozważa sprowadzenie samochodu z Wysp do Polski, ponieważ często oznacza to atrakcyjne ceny zakupu. Problemem jest natomiast to, że Anglia nie jest już członkiem Unii Europejskiej. Oznacza to, że trzeba będzie się zająć się przystosowaniem technicznym pojazdu do wymogów obejmujących państwa członkowskie.

Co jednak istotne, od 2015 roku nie ma obowiązku zmiany strony kierownicy w samochodzie. Oznacza to, że jeśli nie przeszkadza nam umiejscowienie jej po prawej strony pojazdu, to nie musimy niczego z nią robić. Dla wielu kierowców jest to jednak niewygodne zważywszy na prawostronny ruch drogowy.

Dodatkowo, kupując auto w Anglii koniecznie zwróćmy uwagę na to, kiedy zostało ono zarejestrowane w tamtym państwie. Brexit sprawił, że z Wielkiej Brytanii możemy sprowadzać jedynie te pojazdy, które zostały zarejestrowane na Wyspach nie później niż 31 grudnia 2020 roku. Tyczy się to jednak jedynie pojazdów używanych, dzięki czemu możemy w dalszym ciągu kupować samochody wprost z fabryki.