rodzaje kredytów firmowych

Jakie są rodzaje kredytów firmowych?

Jakie są rodzaje kredytów firmowych?

Każda firma, bez względu na wielkość oraz branżę, w której działa, potrzebuje finansowania. Nie ma znaczenia, czy chodzi o poprawę płynności finansowej, inwestycje, czy rozwój bądź ekspansję na rynki zagraniczne. Bez znaczenia jest także forma działalności. Rodzajów czy też możliwości pozyskania środków dla firmy jest wiele, a przedsiębiorcy najczęściej sięgają po kredyty bankowe. Cechuje je bowiem zarówno stosunkowo łatwa dostępność, jak i gama rozwiązań oferowanych przez instytucje finansowe. Jakie rodzaje kredytów formowych są dostępne dla rodzimych przedsiębiorców? O tym – i nie tylko – w dzisiejszym wpisie ekspertów kredytowych z Łodzi.

Finansowanie firmy – jakie są możliwości?

Zanim wymienimy rodzaje kredytów firmowych, z których skorzystać mogą przedsiębiorcy różnych branż, warto w kilku słowach zaznaczyć, że pożyczki i kredyty bankowe nie są jedyną formą finansowania działalności gospodarczej. Osoby prowadzące firmy mają bowiem do wyboru m.in. także aniołów biznesu, dotacje unijne, dofinansowania z programów rządowych czy też crowdfunding, który dość mocno zakorzenił się już w Polsce w ostatnich latach.

Wybór formy finansowania w dużej mierze zależy jednak zarówno od skali przedsięwzięcia czy też rozmiarów samego przedsiębiorstwa, ale także jego dochodów, perspektywy przyszłych zysków oraz samych preferencji przedsiębiorcy. Nie każdy chce bowiem “wpuszczać” do swojej firmy np. akcjonariuszy czy też udziałowców, np. w obawie o utratę kontroli nad firmą.

Niezwykle dużym zainteresowaniem cieszą się w dalszym ciągu jednak klasyczne kredyty bankowe, które można wykorzystać zarówno w celu poprawy płynności, jaki inwestycji czy dalszego rozwoju firmy. Tych (kredytów) na polskim rynku jest wiele, a to, na który z nich zdecyduje się zarząd czy też właściciel firmy, zależy przede wszystkim od przeznaczenia środków.

Jakie są rodzaje kredytów firmowych?

Jeśli weźmiemy pod uwagę ilość banków, które oferują kredyty firmowe, mamy dosłownie spektrum możliwości finansowania firmy. Większość instytucji finansowych w Polsce obsługuje klientów biznesowych, co powoduje, że znalezienie odpowiedniego kredytu firmowego nie stanowi aktualnie żadnego problemu. Do wyboru są m.in.:

  • kredyty obrotowe
  • kredyty inwestycyjne
  • kredyty hipoteczne
  • kredyty konsolidacyjne
  • kredyty pomostowe
  • kredyty technologiczne

Warto jednak w tym miejscu zaznaczyć, że każdy z nich przeznaczony może być na różne potrzeby płynące ze strony przedsiębiorstwa, co uniemożliwia skorzystanie z nich w sposób dowolny.

kredyty firmowe
Kredyty firmowe. Jakie są ich rodzaje i na który się zdecydować? Ekspert kredytowy Łódź.

Ważne! Jeśli poszukujesz taniego kredytu firmowego na określony cel, warto uprzednio porównać oferty różnych banków, w czym pomóc może doświadczony – i co najważniejsze – niezależny ekspert kredytowy.

Kredyt obrotowy dla firm

Jednym z popularniejszych kredytów firmowych w Polsce jest tzw. kredyt obrotowy. Może on występować w kilku “odmianach”, jednak najczęściej są to: kredyt obrotowy w rachunku bieżącym lub kredyt obrotowy w rachunku kredytowym. Różnica między nimi polega w dużej mierze na przeznaczeniu środków. W przypadku kredytu obrotowego w rachunku bieżącym przedsiębiorca nie musi wskazywać na co zostaną wydane środki – może przeznaczyć je bowiem zarówno na wynagrodzenia dla pracowników, jak i regulowanie należności skarbowych, opłacić składki ZUS, zakupić towar czy poczynić inwestycję. W przypadku kredytów obrotowych w rachunku kredytowym zwykle trzeba wskazać bankowi, na co zostaną wydane pożyczone pieniądze.

Kredyt inwestycyjny dla firm

Kredyt inwestycyjny dla firmy to jeden z tzw. kredytów celowych, a więc udzielanych na określony w umowie kredytowej cel. Aby go otrzymać, zwykle trzeba przedłożyć bankowi dokumenty finansowe spółki lub firmy, wykazać się dobrą zdolnością kredytową oraz przygotować biznesplan inwestycji. Kredyty inwestycyjny można otrzymać praktycznie na każdą inwestycję, a decyzja o ewentualnym jego przyznaniu zależy wyłącznie od kondycji finansowej przedsiębiorstwa, a także tego czy bank uzna inwestycję za “bezpieczną”.

Kredyt hipoteczny dla firm

Kolejnym kredytem, na który mogą liczyć firmy, jest kredyt hipoteczny. Mimo że zwykle kojarzony jest on wyłącznie z osobami fizycznymi (nieprowadzącymi działalności), to kredyt hipoteczny nie jest większym wyzwaniem dla przedsiębiorców. Sfinansować nim można różne nieruchomości, jednak decyzja o przyznaniu zależy wyłącznie do polityki kredytowej banku. Nie bez znaczenia jest oczywiście także zdolność kredytowa firmy. Kredyt hipoteczny dla firmy idealnie sprawdzi się np. w przypadku chęci zakupu lokalu użytkowego, biura czy działki inwestycyjnej (np. pod budowę nieruchomości).

Kredyt konsolidacyjny dla firmy

Mimo że kredyt konsolidacyjny – podobnie, jak kredyt hipoteczny – zwkle kojarzy się wyłącznie z konsumentami, to banki chętnie udzielają tego rodzaju kredytów celowych także przedsiębiorcom. Piszemy “kredytów celowych”, ponieważ kredyt konsolidacyjny dla firm może być przeznaczony wyłącznie na określony cel – spłatę innych zobowiązań finansowych. Jeśli przedsiębiorca posiada kilka kredytów w różnych bankach, może zaciągnąć kredyt konsolidacyjny, co pozwoli m.in. na obniżenie kosztów, jak i zyskanie dodatkowej zdolności.

Rodzaje kredytów firmowych – Kredyt pomostowy

Kredyt pomostowy jest dość specyficznym produktem, ponieważ może być udzielony wyłącznie przedsiębiorstwu, które uzyskało dotację na dany projekt, ale wypłata środków uzależniona jest od jego ukończenia. Bez finansowania zewnętrznego, jakim jest kredyt pomostowy, wiele z nich mogłoby nie zostać wykonanych. Po wykonaniu / realizacji projektu, środki z dotacji są przeznaczane m.in. na spłatę kredytu pomostowego.

Zdjęcia: Dean Mitchel, Negative Space via Canva.