pożyczka na motocykl

pożyczka na motocykl

Pożyczka na motocykl. Jaki kredyt na jednoślad?

Kredyt czy też pożyczka na motocykl to rozwiązanie, które pozwoli w krótkim czasie sfinansować dowolny jednoślad, którym jesteśmy zainteresowani. Bez względu na to, czy naszym celem kredytowym jest skuter, cross, naked, chopper, ścigacz czy custom, pożyczka na motocykl będzie świetnym wyjściem. W przypadku produktów bankowych do wyboru mamy dwa rodzaje kredytów: gotówkowy lub samochodowy. Oba są łatwo dostępne, oba z powodzeniem przeznaczymy na dowolny jednoślad, oba jednak charakteryzują się nieco innymi warunkami. Jeden z nich będzie także zwykle znacznie droższy. Jaki kredyt lub pożyczka na motocykl będzie lepsza?

Pożyczka na motocykl. Jaki rodzaj finansowania wybrać?

Jak wspomnieliśmy na wstępie do wyboru mamy zasadniczo dwa rodzaje finansowania bankowego, kredyt gotówkowy i kredyt celowy, jakim jest kredyt samochodowy. Pomijamy leasing, jednak on także będzie dobrym wyjściem, gdy nie chcemy wykładać oszczędności na zakup maszyny. Kredyt gotówkowy to rozwiązanie, po które sięga znaczna część osób chcących dokonać zakupu tańszego motocykla, ponieważ wiąże się ona z wyższymi kosztami kredytowymi, na co zwrócimy uwagę w dalszej części wpisu. Pożyczka gotówkowa będzie także odpowiednia, jeśli naszym celem jest oldschoolowa maszyna np. z lat 50. Taką ciężko będzie sfinansować kredytem samochodowym.

Kredyt samochodowy na motocykl zaś może być przydatny, gdy chcemy kupić Harleya, Indiana czy niektóre modele Ducati, a te, jak wiedzą miłośnicy dwóch kółek, potrafią kosztować niekiedy powyżej 200 tysięcy. Na tej wysokości kredyt musimy naturalnie posiadać przyzwoitą zdolność kredytową, ale jeśli faktycznie ją mamy, to banki nie będą robiły problemu z wyłożeniem nawet ćwierć miliona złotych. Kredyt samochodowy na motocykl wiąże się jednak z pewnymi “niedogodnościami”, które wskazujemy poniżej.

Kredyt samochodowy ma motocykl

Jak napisaliśmy już wcześniej, kredyt samochodowy na motocykl będzie idealny, gdy cena jednośladu jest wysoka. Nie oznacza to jednak, że nie warto rozważyć tego rodzaju finansowania w przypadku maszyn za kilkanaście czy kilkadziesiąt tysięcy. Instytucje finansowe chętnie udzielą kredyt samochodowego na motocykl używany w cenie np. 15 tys. zł, pod warunkiem jednak, że wiek maszyny mieści się w przedziale zgodnym z polityką kredytową banku. Zwykle jest to 6-8 lat.

Kredyt samochodowy na motocykl i to trzeba wyraźnie zaznaczyć, jest jednak obarczony zabezpieczeniem na finansowanym pojeździe. Jest przez to znacznie tańszy, ale zastaw rejestrowy lub przewłaszczenie na zabezpieczenie jest zwykle wymagane. Jeśli kredytobiorca przestanie regulować raty kredytu na motocykl, bank przejmie maszynę, sprzeda ją i odzyska wyłożone pieniądze. Trzeba brać to pod uwagę, jeszcze na etapie poszukiwania jednośladu.

kredyt samochodowy na motocykl Łódź
Naked? Custom? Harley? Nie ma znaczenia! Kredyt samochodowy na motocykl sprawdzi się przy każdym rodzaju motocykla. Ekspert kredytowy Łódź.

Prócz jednej z form zabezpieczeń, które wymieniliśmy powyżej, banki oczekują też dodatkowej polisy AC, która ma zadanie zabezpieczenie instytucji w przypadku kradzieży lub zniszczenia motocykla. Ubezpieczenie to koszt, jednak sumarycznie i tak kredyt samochodowy wyjdzie znacznie taniej, niż typowy kredyt konsumpcyjny, o którym za chwilę.

Aby móc wnioskować o kredyt samochodowy należy przygotować odpowiednie dokumenty motocykla, jak np. kserokopia dowodu rejestracyjnego lub karty pojazdu oraz umowę kupna-sprzedaży lub fakturę od sprzedawcy. Niezbędny będzie także nasz dowód osobisty i zaświadczenie o zatrudnieniu / dochodach. Z kompletem dokumentów maszerujemy do banku, składamy wniosek i czekamy na decyzję. Ta zwykle wydawana jest w ciągu doby, czasem dwóch, gdy tylko analityk oceni ryzyko kredytowe. Jak wszystko pójdzie dobrze, na maszynę wsiądziemy w ciągu kilku dni od złożenia wniosku.

WAŻNE! Procedura wnioskowania o kredyt na motocykl nie różni się niczym od tej, z którą mamy do czynienia w przypadku auta czy innego pojazdu. Można ją jednak znacznie uprościć, jeśli dobrze się do tego przygotujemy. Pomocny może być doświadczony ekspert kredytowy, który wcześniej także porówna oferty różnych banków i przedstawi najkorzystniejszą dla nas.

Pożyczka na motocykl / kredyt gotówkowy

Dla niektórych osób zabezpieczenie na maszynie może być przeszkodą w zaciągnięciu kredytu samochodowego na motocykl. W tej sytuacji można postawić na kredyt gotówkowy, czy też pożyczkę na motocykl, która może sfinansować jednoślad już w ciągu kilku godzin. Większość kredytów gotówkowych do kwoty 20 tys. możemy bez problemu zaciągnąć nawet online z poziomu aplikacji danego banku, jednak mogą one być nieco droższe od tych, które dostępne są w placówkach bankowych lub którymi dysponuje niezależny ekspert kredytowy. Przed lekkomyślnym zaciągnięciem pierwszej z brzegu pożyczki na motocykl, warto porównać oferty różnych instytucji.

Kredyt gotówkowy / pożyczka na motocykl z uwagi na brak zabezpieczenia na finansowanej maszynie będzie jednak znacznie droższa, niż kredyt samochodowy. Wynika to z większego ryzyka kredytowego, które ponosi bank. Przez to też trzeba liczyć się z wyższym oprocentowaniem, marżą, a także prowizją banku za udzielenie pożyczki na motocykl. Różnica może być naprawdę wysoka, co trzeba wziąć pod uwagę przed jej zaciągnięciem.

Kredyt gotówkowy na motocykl nie będzie także obarczony kosztownym nierzadko ubezpieczeniem AC, ale warto pamiętać, że ma ono za cel także nasze interesy. Jeśli motocykl zostanie skradziony lub zniszczony, ubezpieczyciel wypłaci stosowne odszkodowanie. Polisa AC nie jest zatem jedynie kosztem, a realną ochroną i nie zawsze warto z niej rezygnować.

Zdjęcia: zorandimzr, vaivash / Canva.