Refinansowanie kredytu hipotecznego

Refinansowanie kredytu hipotecznego. Czym jest i na co zwrócić uwagę?

Refinansowanie kredytu hipotecznego

Refinansowanie kredytu hipotecznego to nic innego, jak przeniesienie wieloletniego zobowiązania do innego banku. Wpływ na taką decyzję mają przede wszystkim oszczędności. W miarę upływu czasu może bowiem okazać się, że nasza umowa kredytowa jest mniej korzystna, niż te, którą oferują inne banki. Jak przeprowadzić refinansowanie kredytu hipotecznego? Kto może to zrobić i czy to się w ogóle opłaca?

Kredytu hipoteczny – zobowiązanie na wiele lat

Znakomita większość z nas decydując się na zakup własnego mieszkania, musi posiłkować się kredytem hipotecznym. Przed wyborem banku, który sfinansuje nasze marzenia, zwykle przeglądamy oferty wielu instytucji. Może zdarzyć się jednak tak, że to, co dziś wydaje się nam atrakcyjne, za rok zostanie przyćmione ofertą innych instytucji. Te bowiem wciąż prześcigają się w tworzeniu nowych ofert, promocji, które mają przyciągnąć nowych klientów.

Z uwagi na to, że kredyt mieszkaniowy jest zobowiązaniem zaciąganym nierzadko nawet na 30 lat, w międzyczasie nawet kilkukrotnie możemy stanąć przed pytaniem, czy warto przenieść kredyt do innego banku i jak realnie na tym wyjdziemy. Co zrobić w takiej sytuacji? Jak skorzystać z lepszej oferty, gdy mamy już podpisaną umowę kredytową?

Refinansowanie kredytu hipotecznego

Jak wspomnieliśmy na samym początku refinansowanie kredytu hipotecznego to nic innego, jak przeniesienie naszego zobowiązania do innego banku. Głównym powodem takiego działania są oszczędności, a te nierzadko potrafią wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

W praktyce refinansowanie polega na tym, że instytucja, do której przenosimy kredyt, spłaca nasz dług w poprzednim banku, a nam proponuje lepsze warunki kredytowe. Z uwagi na wcześniejszą spłatę kredytu nie musimy płacić bankowi wszystkich kosztów, które musielibyśmy pokryć sumarycznie w comiesięcznych ratach. Warto w tym miejscu się zatrzymać i zwrócić uwagę na to, że w wielu przypadkach oszczędności na refinansowaniu kredytu hipotecznego są tylko pozorne, a wszelkie koszty związane z przeniesieniem kredytu do nowego banku mogą wynieść tyle samo co wyliczone oszczędności.

Przed podjęciem decyzji o refinansowaniu, zawsze warto skorzystać wcześniej z profesjonalnej pomocy eksperta kredytowego, który dzięki współpracy z wieloma bankami w kraju, pomoże wybrać najlepszą ofertę.

Refinansowanie kredytu hipotecznego – na co zwrócić uwagę

Jak wspomnieliśmy powyżej, przeniesienie kredytu hipotecznego do nowego banku nie zawsze może wiązać się z oszczędnościami. W skrajnych sytuacjach, przy źle sporządzonej kalkulacji, możemy nawet na tym stracić. Powodem są koszty dodatkowe, do których musimy zaliczyć m.in.:

Opłata za wcześniejszą spłatę kredytu. 

Wiele banków stosuje takie zapisy w swych umowach kredytowych. Sprawdźmy, czy nie mamy go w naszej umowie z bankiem, a jeśli tak, to jakiej wysokości będzie to opłata.

Prowizja za udzielenie nowego kredytu. 

To, że dla nas przeniesienie kredytu hipotecznego nie jest samym w sobie zaciągnięciem nowego zobowiązania, nie oznacza, że dla banku wygląda to tak samo. W praktyce bowiem korzystając z refinansowania, spłacamy jeden dług, a zaciągamy nowy – nie zmienia się tylko przeznaczenie kredytu. Musimy zatem liczyć się z tym, że bank będzie chciał od nas prowizję za udzielenie tego finansowania – sprawdźmy jaka jest jest wysokość, zanim podejmiemy finalną decyzję.

Koszt ubezpieczenia

Podczas przenoszenia kredytu hipotecznego z banku A do banku B, musimy wziąć pod uwagę także koszt ubezpieczenia. Jego wysokość także ma znaczący wpływ na łączny koszt kredytu, a co za tym idzie ewentualne oszczędności lub ich brak.

Opłaty sądowe

W przypadku, gdy mamy do czynienia z zastawem na finansowanej nieruchomości czynność ta jest dokonywana w księdze wieczystej mieszkania czy domu. Zmiana banku wiązać się będzie z koniecznością dokonania zmian we wpisie do niej. Za tym stoją jednak opłaty. Weźmy je pod uwagę przy przenoszeniu kredytu hipotecznego do innego banki.

Produkty dodatkowe “niezbędne” do przeniesienia kredytu

Wiele banków kusząc klientów niższą marżą, niższym oprocentowaniem, zerową prowizją musi sobie jakoś wynagrodzić “te straty”. Możemy oczekiwać, że niektóre z nich do kredytu hipotecznego będą chciały nam dokleić kartę kredytową, płatny rachunek osobisty czy dodatkowe ubezpieczenie. Policzmy wszelkie związane z nimi opłaty w ujęciu rocznym.

Refinansowanie kredytu hipotecznego. Jak przenieść kredyt hipoteczny do innego banku?

Jeśli dokonaliśmy już wszelkich niezbędnych wyliczeń i jesteśmy przekonani, że podejmujemy słuszną decyzję, aby przenieść kredyt hipoteczny do innego banku, przede wszystkim skontaktujmy się w tej sprawie z pracownikiem instytucji, do której chcemy przenieść nasze zobowiązanie kredytowe. Zostaniemy poinformowani wtedy o wszelkich krokach, jakie należy wykonać w celu refinansowania kredytu. Pamiętajmy, aby już na samym początku dopytać o wszelkie koszty z tym związane i potwierdzić z bankiem nasze wcześniejsze wyliczenia.

Bezpłatne porównanie ofert wielu banków w jednym miejscu. Sprawdź za darmo!

W praktyce pracownik banku i tak dokona wstępnej symulacji za nas, jednak bądźmy ostrożni. Nie zawsze to, co na pierwszy rzut oka wydaje się interesujące, będzie atrakcyjne po podpisaniu, nieprzeczytanych dokumentów!

Aby uniknąć przykrych niespodzianek podczas refinansowania kredytu hipotecznego, zawsze warto skorzystać z bezpłatnej pomocy eksperta kredytowego, którego zadaniem jest znalezienie najlepszej dla nas oferty.

Zdjęcie główne: Andrea Piacquadio z Pexels