Premia z książeczki mieszkaniowej jako wkład własny

W rękach Polaków jest jeszcze ponad milion książeczek mieszkaniowych z prawem do specjalnej premii gwarancyjnej. Na wypłatę tej premii mogą liczyć wyłącznie posiadacze książeczek mieszkaniowych założonych przed 24 października 1990 r. Ponadto, aby ją otrzymać trzeba wykonać jedną z czynności inwestycyjnych. Według obowiązujących przepisów premia gwarancyjna zostaje przekazana po:

- nabyciu w ramach zakupu prawa własności do lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego,
- przystąpieniu do użytkowania wybudowanego domu jednorodzinnego.

Premię z likwidacji książeczek założonych przed 1987 rokiem można wykorzystać również na wymianę okien, albo instalacji elektrycznej, czy gazowej w domu lub w mieszkaniu.

Przy każdym z przytoczonych przypadków trzeba spełnić szereg wymagań a także ściśle przestrzegać terminów. Dlatego warto skorzystać z pomocy Doradcy Finansowego, który pomoże w całym procesie.

Premię gwarancyjną można uzyskać w przypadku zaciągania kredytu hipotecznego. Co więcej, są banki które uznają premię gwarancyjną za wkład własny. Nie wszystkie banki stosują się do tego, dlatego udaj się do naszego Doradcy Finansowego, który pomoże znaleźć oferty kredytowe takich banków, które zaliczą wysokość premii gwarancyjnej do wkładu własnego.

Premia z książeczki mieszkaniowej jako wkład własny

Co dzięki temu zyskasz?

Przede wszystkim niższe koszty kredytu. Jeśli przedstawisz bankowi wyliczoną wysokość premii gwarancyjnej, ten uzna wskazaną kwotę za wkład własny. Obniży to wysokość zaciąganego kredytu hipotecznego. W wielu przypadkach premia gwarancyjna pomoże uniknąć kosztów związanych z ubezpieczeniem niskiego wkładu własnego.

Proces uzyskania premii gwarancyjnej wymaga dostarczenia wielu dokumentów oraz przestrzegania określonych terminów. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy Doradcy Finansowego, który dzięki zdobytemu doświadczeniu pomoże przejść przez szereg formalności.

Zwykła likwidacja książeczki mieszkaniowej bez prawa do premii gwarancyjnej nie jest opłacalna. Dlatego wielu posiadaczy starych książeczek mieszkaniowych wciąż ma nadzieję, że uda im się spełnić warunki uprawniające do premii gwarancyjnej. Jej wysokość zależy od wysokości wpłat na książeczkę w poszczególnych latach i od GUS-owskiego wskaźnika ceny metra kwadratowego w budownictwie mieszkaniowym. Zwykle wysokość premii waha się w granicach od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Odwiedź naszych Doradców Finansowych, którzy pomogą znaleźć sposób na likwidację książeczki mieszkaniowej, zachowując przy tym prawo do premii gwarancyjnej.