Co to jest kredyt celowy

Co to jest kredyt celowy i na co można go przeznaczyć?

Co to jest kredyt celowy

Osoby korzystające z produktów bankowych mogły natknąć się na określenie “kredyt celowy”. Sformułowanie to nie pada jednak zbyt często podczas rozmowy z bankierem, a mimo wszystko jest bardzo często wykorzystywane zarówno przez przedsiębiorców, jak i osoby fizyczne zaciągające różne zobowiązania finansowe. Co to jest kredyt celowy, na co można go przeznaczyć i czym różni się od pozostałych produktów bankowych? O tym w dzisiejszym wpisie niezależnych ekspertów kredytowych.

Rodzaje kredytów bankowych

Rozważając zaciągnięcie zobowiązania kredytowego zwykle mamy określony cel, na który przeznaczymy środki. Może to być zakup nieruchomości takiej jak mieszkanie, dom czy działka (kredyt mieszkaniowy) bądź sfinansowanie pojazdu, np. samochodu lub motocykla (kredyt samochodowy). Kredyty zaciągane są także na cele konsumpcyjne, co popularnie określa się kredytem gotówkowym. Ten rodzaj pożyczki bankowej jest niezwykle popularny, ponieważ nie trzeba informować banku, na co zostaną przeznaczone środki. W praktyce można je wykorzystać na dowolny cel, a więc zarówno zakup auta, ale także opłacenie czesnego, wakacji czy zakup sprzętów jak i mebli do domu. Kredyt gotówkowy / kredyt konsumpcyjny, jest tzw. kredytem niecelowym właśnie z uwagi na dowolność przeznaczenia środków z niego pochodzących.

Podobnie wygląda sytuacja w przypadku wszelkiej maści kart kredytowych, kredytów odnawialnych i debetów. Środki z nich pochodzące nie muszą zostać wykorzystane na konkretny cel, a tylko my – kredytbiorcy – wiemy, co z nimi zrobimy.

Całkowicie odmiennie sytuacja wygląda w przypadku kredytu celowego, o czym poniżej.

Kredyt celowy

Jak pokrótce napisaliśmy już na wstępie, z pojęciem kredytu celowego na co dzień raczej ciężko się spotkać, mimo że znaczna część różnych kredytów udzielanych zarówno konsumentom, jak i przedsiębiorcom, to właśnie kredyty celowe. Ten rodzaj finansowania wiąże się jednak z koniecznością wskazania już we wniosku kredytowym, na co potrzebujemy pieniędzy. Jeśli bank zgodzi się udzielić pożyczki, środki mogą zostać przeznaczone wyłącznie na określony w umowie cel.

Na co można otrzymać kredyt celowy?

Na to pytanie chciałoby się odpowiedzieć jednym zwrotem – na wszystko – ale będzie to zbytnie uogólnienie. Zasadniczo prawo nie ogranicza tego, na co można przeznaczyć kredyt celowy, ale robią to same banki. Nie każdy produkt czy dobro materialne instytucja będzie chciała sfinansować kredytem celowym. Wynika to m.in. innymi z samej polityki kredytowej przyjętej przez bank, ale także zabezpieczeń, z którymi kredyty celowe zwykle się wiążą. Idealnym przykładem będzie tutaj kredyt mieszkaniowy, który jest najczystszą formą kredytu celowego z jednoczesnym zabezpieczeniem na finansowanej nieruchomości. Bank, aby mieć pewność spłaty, ustanowi hipotekę na nieruchomości, a fakt ten zostanie ujęty w księdze wieczystej. Nie oznacza to jednak, że każda nieruchomość będzie dla banków na tyle atrakcyjna, aby chciały ją sfinansować.

Na co można przeznaczyć kredyt celowy? Ekspert kredytowy Łódź.

Wracając jednak do pytania, na co można otrzymać kredyt celowy, mogą to być:

  • Nieruchomości (kredyt mieszkaniowy z zabezpieczeniem w formie hipoteki. Najczęściej będą to mieszkania, domy, działki budowane lub inne wartościowe grunty z księgą wieczystą i pozwoleniem na budowę.
  • Pojazdy (kredyt samochodowy), do których zaliczyć można m.in. samochody, motocykle, skutery, motorowery, quady, ale także kempingi, a nawet motorówki. Firmy mogą liczyć nawet na helikopter, ale wszystko zależy oczywiście wyłącznie od polityki banku
  • Spłatę innych kredytów. Kredyt konsolidacyjny jest kolejnym przykładem kredytu celowego, z jakim mamy do czynienia w polskiej bankowości. Środki z niego pochodzące przeznaczane są na spłatę innych kredytów. Możliwe jest także otrzymanie kredytu celowego i konsumpcyjnego jednocześnie. Oznacza to, że część kwoty będzie można wykorzystać na dowolny cel.
  • Inwestycje. Ten rodzaj kredytów celowych adresowany jest do przedsiębiorców, chcących sfinansować nowe przedsięwzięcie. Może to być stworzenie nowej linii produkcyjnej, zakup towarów, budowa obiektu i wiele innych.
  • Fotowoltaika i odnawialne źródła energii. Dość popularnym ostatnio kredytem celowym jest kredyt przeznaczony na zakup i instalację paneli fotowoltaicznych. Część kosztów kredytu pokrywają dopłaty unijne.
  • Studia. Innym przykładem kredytu celowego jest tzw. kredyt studencki, który ma za cel umożliwienie utrzymania się osoby w czasie nauki w szkole wyższej. Część kosztów kredytu pokrywa zwykle państwo.

To jednak niejedyne przykłady przeznaczenia kredytów celowych, ponieważ wiele instytucji jest w stanie udzielić finansowania naprawdę dużej ilości określonych przez konsumentów i przedsiębiorców celów. Wiele zależy jednak od danego banku i sytuacji finansowej kredytobiorcy, a także tego, na co mają być przeznaczone środki. W przypadku firm niektóre banki są w stanie udzielić kredytu celowego na restrukturyzację firmy, czy nawet na zakup innego przedsiębiorstwa lub pakietu akcji / udziałów.

Mnogość ofert banków może być nieco przytłaczająca, jeśli poszukujemy najkorzystniejszego finansowania naszych pragnień, stąd też dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy doświadczonych, ale co najważniejsze niezależnych ekspertów kredytowych, którzy pomogą dobrać ofertę skrojoną na miarę naszych potrzeb i możliwości finansowych.

Zdjęcia: 15299,