Mieszkanie dla Młodych w 2017 roku

 

Kiedy w marcu 2016 roku okazało się, że pula pieniędzy przeznaczona na dopłaty w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych” została wyczerpana pojawiły się wątpliwości czy jeszcze w ogóle będzie szansa na uzyskania takiego wsparcia. Na szczęście dla wielu osób, które wciąż marzą o swoim pierwszym własnym mieszkaniu lub domu program ma być realizowany również w 2017 i 2018 roku. Jednak czy w takim razie trzeba teraz czekać z zakupem nieruchomości przynajmniej do stycznie 2017?

 

 

Jakie opcje mają osoby, które chcą kupić mieszkanie z dopłatą MdM?

 

Jeśli ktoś chce kupić mieszkanie lub dom, który będzie można odebrać w 2017 roku, to spokojnie może złożyć wniosek i jeśli spełnia warunki programu, to ma bardzo duże szanse na wsparcie. Podobnie jest w przypadku osób, które planują zakup nieruchomości, która zostanie oddana do użytku w 2018 roku.

Okazuje się jednak, że można kupić mieszkanie z dopłatą jeszcze w 2016 roku i to zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym. Trzeba tylko uwzględnić fakt, że będzie ona wypłacona w 2017 roku. Co to znaczy? Po prostu strona sprzedająca musi się zgodzić na rozłożenie płatności za nieruchomość przynajmniej na dwie raty – pierwsza zostania zapłacona z kredytu jeszcze w 2016 roku, a druga z dofinansowania MdM w 2017. O ile deweloper powinien przystać na takie warunki, to osoba której zależy na tym, żeby jak najszybciej dostać pieniądze za sprzedawane mieszkanie może mieć pewne obiekcje. Natomiast tak czy inaczej szansa na kupienie nieruchomości z dopłatą MdM istnieje. Do końca 2016 może być przydzielone wsparcie w wysokości ponad 370 mln zł, co stanowi połowę puli przeznaczonej na rok 2017.

 

 

Korzystaj póki możesz…

 

Jednym z podstawowych warunków skorzystania ze środków pochodzących z Banku Gospodarstwa Krajowego jest odpowiedni wiek – mniej niż 35 lat. Limit ten nie dotyczy jedynie osób mających trójkę dzieci. Osoby które jako 34-latki złożą teraz wnioski o wsparcie MdM na 2017 r. podczas wypłat wciąż będą traktowane jako kwalifikujące się do wsparcia, nawet jeśli ukończą w międzyczasie 35 lat. To z pewnością istotny argument z za tym, żeby nie czekać ze staraniem się o dofinansowanie. Kolejny związany jest z kwestiami finansowymi – w przyszłym roku wymagany wkład własny będzie wyższy niż teraz. Poza tym nawet jeśli chodzi o wsparcie na zakup nieruchomości, która zostanie oddana w 2017 roku, to warto zająć się formalnościami na spokojnie, a nie wiadomo jak będzie wyglądała sytuacja w przyszłym roku, przecież znowu może okazać się dość szybko, że środki już się kończą. W razie pytań zapraszamy do kontaktu z naszymi Doradcami Finansowymi z Łodzi - chętnie odpowiemy na wszystkie Państwa pytania dotyczące MDM na 2017 rok.

Partnerzy:
ING Bank Śląski
Deutsche Bank
Bank BGŻ
PKO Bank Polski
Millennium Bank
Raiffeisen Polbank
mBank
Alior Bank
Bank BPH
AXA
Bank Pocztowy
BOŚ Bank
Citi Bank
Getin Bank
Meritum Bank
Noble Founds
Nordea Bank
Bank Pekao
Super Found
Bank BZ WBK
Wealth Solutions
BRE Bank
Legg Mason
Allianz